Óvintézkedésre int a túrkevei polgármester

Megosztás

Ugyan Jász-Nagykun-Szolnok megyét még nem érintette az évtizedek óta nem látott ragadós száj- és körömfájás vírusos betegség megjelenése, a túrkevei polgármester, Sallai R. Benedek hangoztatja, a város nem él elszigetelten, hiszen nap mint nap érkeznek gépjárművek olyan térségekből is, ahol a fertőzés már jelen van, ezért különösen fontos a megelőzés.

Szol24-en március elején számoltunk be a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közleményéről, miszerint egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen a ragadós száj- és körömfájás vírusát azonosították. A megbetegedés elsősorban a hasított körmű állatokat – például szarvasmarhákat, sertéseket, juhokat és kecskéket – érinti. A tipikus tünetek közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a fokozott nyáltermelés, valamint a hólyagok kialakulása a szájban és a lábakon. Emberre csak rendkívül ritkán terjed át.

Bár Szolnok megye és térsége jelenleg nem számít fertőzött területnek, a megelőzés érdekében fokozott elővigyázatosságra van szükség, a jászberényi állatkert dolgozói például szigorúbb védelmi protokollt követnek, majd nem sokkal később be is zárták az állatkertet a látogatók előtt.

Sallai R. Benedek, Túrkeve polgármestere végzettségét tekintve természetvédelmi mérnök, szakértői szemmel is nézi a kialakult helyzetet. Bejegyzésében arról ír, fontos tudni, ogy bár a lovakat maga a vírus nem támadja meg, ők is hordozói lehetnek, ahogy a vírus terjedhet emberi ruházattal, cipőtalpon, járműveken vagy akár takarmánnyal is – nem csak közvetlen állatkontaktus révén.

Egyeztetett Dr. Széphalmi Évával, a vármegyei Agrárügyi Főosztály vezetőjével, aki szerint a legnagyobb veszélyt az olyan járművek jelentik, amelyek fertőzött állattartó telepről érkeznek vagy oda tartanak. Ha tehát egy ipari üzem között van járműmozgás, ott a kockázat minimális. Az állattartó telepeknél viszont már egészen más a helyzet.

Minden túrkevei állattartót nyomatékosan arra kér, hogy…

  • ne engedjenek be idegen járművet a telephelyre, különösen, ha nem tudható, honnan érkezett.
  • ne fogadjanak külsős szállítókat, látogatókat, akik fertőzött térségekben járhattak.
  • fordítsanak fokozott figyelmet a fertőtlenítésre – legyen szó járművek, ruházat, cipők, vagy a telephelyen mozgó eszközök kezeléséről.
  • kövessék az állategészségügyi hatóságok előírásait, és ha kérdésük van, keressék bátran az önkormányzatot.

A helyi együttműködés már megkezdődött: Kiss-Simon Edit önkormányzati képviselő, agrártanácsnok koordinálja a párbeszédet az állattartókkal, és azon dolgoznak, hogy az információ minden érintetthez eljusson. Emellett vizshálják annak lehetőségét is, hogy a város saját fertőtlenítési infrastruktúrát hozzon létre.

Kép: Benkő Vivien Cher / Miniszterelnöki Sajtóiroda

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek